اثرات منفی تنش گرمایی بر تولید تخم و باروری مرغ‌های تخمگذار و مادر

اثرات منفی تنش گرمایی بر تولید تخم و باروری مرغ‌های تخمگذار و مادر

دمای بالای محیط سالانه ضررهای اقتصادی بسیار جدی به فارم‌های تخم‌گذار و مادر وارد می‌کند.

1) اثرات منفی تنش گرمایی بر تولید تخم و باروری گله تخم‌گذار و مرغ‌های مادر

اگر چندین روز مواجهه با دمای بالا رخ دهد، مرغ‌های تخم‌گذار و مادر به سمت تغییرات هورمونی می‌روند که در نهایت به کاهش تولید و باروری منجر می‌شود. این تغییرات هورمونی در دو مسیر رخ می‌دهند:

 

 • در مغز (هیپوتالاموس)

کاهش در ترشح هورمون‌های عامل ترشح گنادوتروپین‌ها (GNRH) که فعالیت دیگر هورمون‌های مرتبط با تخمک‌ریزی را کنترل می‌کنند و کاهش در ترشح هورمون لوتئینه‌کننده (هورمون محرک تخمک‌ریزی)

 • در تخمدان

کاهش میزان پروژسترون (هورمون مرتبط با بلوغ و تکامل فولیکول‌ها). کاهش وزن تخمدان و تعداد فولیکول‌های بزرگ نیز در طی بروز تنش گرمایی رخ می‌دهد. پس این فرضیه مطرح می‌شود که اختلال در عملکرد هورمونی و آتروفی (نقصان) در بافت‌ها با جریان خون ضعیف در تخمدان مرتبط است.

2) اثرات منفی بر باروی خروس‌های گله مادر

خروس‌ها بیش از مر‌غ‌ها تحت تاثیر تنش گرمایی در گله مادر هستند. بدلیل اینکه بخش عمده اسپرماتوزوآ را اسیدهای چرب با چند پیوند دوگانه (PUFA) تشکیل می‌دهد و پروفایل خاص این چربی‌ها، اسپرماتوزوآها را به آسیب ناشی از پراکسیداسیون (خود آن ناشی از تنش گرمایی است) بسیار حساس می‌کند. به این دلایل، استفاده از ترکیبات دارای خواص آنتی‌اکسیدانی بالا و ویتامین E، برای بازیابی مولفه‌های باروری مفید است.

 

اثرات منفی تنش گرمایی بر تولید تخم و باروری مرغ‌های تخمگذار و مادر

3) اثرات منفی بر قابلیت هَچ در تخم‌های بارور

 

دمای بهینه برای انکوباسیون (فرآیند تولید جوجه در دستگاه) 8/37 درجه سانتیگراد است و تنش گرمایی (دمای بالاتر از 38 درجه) در طی دوره انکوباسیون، تاثیر منفی بر قابلیت هَچ و کیفیت جوجه یکروزه دارد:

 • افزایش مرگ و میر جنینی در طی دوره انکوباسیون
 • جنین‌های نجات یافته درصد بالاتری از نقص و ناهنجاری نشان می‌دهند.
 • جوجه‌های هَچ شده احتمالا کیفیت زیر حد استاندارد و وزن کمتر در زمان هَچ دارند، رشد کندتر در هفته اول زندگی داشته و درصد بالاتری از ناهنجاری و نقص نشان می‌دهند.

  مقالات مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *