اهمیت کبد سالم برای تولید تخم مرغ

اهمیت کبد سالم برای تولید تخم مرغ
اهمیت کبد سالم برای تولید تخم مرغ

سلامت کبد بسیار برای تولید تخم مرغ مهم است، زیرا که در سنتر مواد مغذی حاضر در زرده تخم مرغ و در تشکیل پوسته تخم نقش دارد.

کبد یکی از اندام‌های بسیار فعال از نظر متابولیکی در پرندگان است و عملکرد آن می‌تواند در مواجهه حیوان با ترکیبات سمی تحت تاثیر قرار گیرد و این امر در پرندگان با چرخه زندگی طولانی‌تر مانند مرغان تخمگذار و گله مادر بیشتر رخ می‌دهد.

کبد در فعالیت‌هاي دفعي، متابوليک و هضمي دخيل است.

  • متابوليسم پروتئين‌ها، چربي‌ها و کربوهيدرات‌ها که براي تشکيل زرده تخم مرغ مهم است.
  • جذب ويتامين‌هاي محلول در چربي مانند ویتامین‌های A، D، E و K، ذخيره ويتامين A، فعال‌سازي ويتامين D (مرتبط با متابوليسم کلسيم و تشکيل پوسته تخم)، فعال‌سازي ويتامين K و همچنین، ذخيره ويتامين‌هاي محلول در آب B1، B2 و نياسين
  • متابوليسم آهن، مس و کبالت
  • اريتروپوئسيز (تشکيل گلبول‌هاي قرمز خون)
  • کبد در سم‌زدايي سموم اندوژنوس (درون‌زا) و اگزوژنوس (برون‌زا) نقش دارد: سموم نامحلول در آب را به ترکيبات دفعي محلول در آب تغيير مي‌دهد که مي‌تواند از طريق ادرار دفع شود.

از آنجا که کبد در فرآيندهاي بيشمار نقش دارد، در موقع بروز نقص در آن، سلامت پرندگان تحت تاثير قرار گرفته، کاهش عملکرد و کيفيت تخم رخ مي‌دهد.

اهمیت کبد سالم برای تولید تخم مرغ

ظاهر کبد سالم

بعد از هَچ، چربي‌هاي زرده که در طي اين فرآيند جذب مي‌شوند، به کبد رنگ زرد روشن مي‌دهند که بين 8 تا 14 هفته به رنگ قهوه‌اي تغییر پیدا می‌کند. تغييرات در رنگ و بافت کبد، تجمع چربي يا نکروز مي‌تواند نشان‌دهنده حضور بيماري باشد.

با اين‌حال، بايد اين موضوع لحاظ شود که مشاهده رنگ کبد بايد تا 30 دقيقه بعد از مرگ انجام شود، در غير اين‌صورت، نتيجه مي‌تواند گمراه‌کننده شود. بعلاوه، روش انتخابي براي کشتار مي‌تواند ظاهر کبد را تغيير دهد (اگر روش کشتار منجر به خونريزي شود، ممکن است کبد ظاهر رنگ پريده پيدا کند).

ويتامين E براي ارتقاء سلامت عمومی کبد

ويتامين E يکي از قدرتمندترين آنتي اکسيدان‌های طبیعت است. این ویتامین نقش کلیدی در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد یا گونه‌های واکنش‌دهنده (فعال) اکسیژن (ROS) بازی می‌کند.

فعالیت بیولوژیکی ویتامین E فقط به ویژگی‌های آنتی اکسیدانی آن محدود نمی‌شود. ویتامین E در تنظیم فرآیندهای شامل واکنش‌های التهابی، بیان ژن، آنزیم‌های خاص، علامت‌دهی سلولی و تکثیر سلولی نقش دارد.

ویتامین E از کبد در برابر مواد سمی محافظت می‌کند و فعالیت آنتی‌اکسیدانی و محافظت سلولی (Cytoprotective) برای سلول‌های کبدی (هپاتوسیت‌ها) دارد.

در طی بروز بیماری کبد چرب، مصرف ویتامین E تجمع چربی‌ها را در هپاتوسیت‌ها کاهش می‌دهد، التهاب و فیبروز را بهبود می‌بخشد و فرآیندهای متابولیک مفید خاصی را در کبد فعال می‌کند.

روی و سلنیوم

پرنده‌های دچار کمبود روی و یا سلنیوم، بیشتر مستعد بیماری کبد چرب هستند.

از سوی دیگر، مصرف روی و سلنیوم به جلوگیری از وقوع استئاتوزیس کبدی کمک کرده و موجب کاهش اثرات مخرب بیماری در پرندگانی که پیش از این تحت تاثیر قرار گرفته‌اند می‌شود.

    مقالات مرتبط