پاراپرو بیوتیک و پست بیوتیک:‌ مفاهیمی نو ظهور در ارتقای سلامت دستگاه گوارش مرغ مادر

Probiotic-in-Poultry

تنش‌های اثر گذار بر مرغ مـادر

مرغ‌های مادر به عنوان حیواناتی با عمر طولانی، به طور مداوم تحت تنش‌های تأثیر گذار بر سلامت روده قرار دارند. عفونت‌های ویروسی، قارچی، باکتریایی، انگلی، کیفیت پایین خوراک یا آب، مایکوتوکسین‌ها، بهداشت و ایمنی زیستی ضعیف در مزرعه از عوامل تأثیر گذار بر سلامت روده در مرغ‌ مادر است.

جایگزین‌های مؤثر آنتی بیوتیک

پاراپروبیوتیک‌1 و پست بیوتیک2‌ مفاهیمی نوظهور در زمینه تولید و عرضه خوراک‌های فراسودمند هستند. پاراپروبیوتیک‌ها و پست بیوتیک‌ها به عنوان ترکیبات محرک‌ ایمنی، ضد التهاب، آنتی اکسیدان‌، مهار کننده پاتوژن‌ها و همچنین محرک‌ رشد در صنعت طیور شناخته می‌شوند وگزینه‌های مناسبی برای کاهش مصرف یا جایگزینی آنتی بیوتیک هستند. همچنین، وجود متابولیت‌های با خواص ضد میکروبی مانند اسیدهای آلی و باکتریوسین‌ها در پست بیوتیک‌ها می‌تواندpH  روده را کاهش داده و از تکثیر عوامل بیماری زای فرصت طلب در خوراک و روده حیوانات جلوگیری کند.

پست بیوتیک‌ها مخلوطی پیچیده‌ از متابولیت‌های آزاد شده توسط پروبیوتیک‌ها شامل آنزیم‌ها، پروتئین‌ها، اسیدهای چرب کوتاه زنجیر، ویتامین‌ها، بیوسورفکتانت‌ها، اسیدهای آمینه، پپتیدها و اسیدهای آلی هستند. در حالی که پاراپروبیوتیک‌ها سلول‌های پروبیوتیکی غیرفعال سالم یا شکسته حاوی اجزای سلولی مانند پپتیدوگلیکان ها، کربوهیدرات‌های  زیست فعال، اسیدهای تیکوئیک3 و پروتئین‌های سطحی و عصاره‌های خام سلولی با ترکیب شیمیایی پیچیده هستند.

Probiotic pic 3

 

شکل 1 پاراپروبیوتیک و پست بیوتیک

 

 پاراپروبیوتیک‌ها و پست بیوتیک‌ها پیش از بلوغ

کیفیت مناسب پولت، مبنای عملکرد مطلوب در طول دوره تخمگذاری است. دستگاه گوارش عمدتاً در 6 هفته اول زندگی پولت توسعه پیدا می‌کند. در صورت بروز بیماری در این دوره، این امکان وجود دارد که عملکرد طبیعی روده در تمام مراحل زندگی پرنده مختل شود. از طرف دیگر، در طی این دوره، اختلال در سلامت روده، مایکوتوکسیکوزیس و مشکلات گوارشی مانند انتریت نکروتیک، کوکسیدیوز یا دیس بیوزیس قادر است یکنواختی گله را برهم بزند. یکنواختی زیر 85 درصد مدیریت گله را در طی دوره‌های پولتی و تخمگذاری پیچیده می‌کند.

ارتباط سیستم هضم و کیفیت پوسته تخم مرغ

پوسته تخم مرغ تقریباً 3 گرم کلسیم دارد. برای دستیابی به کیفیت مطلوب پوسته تخم مرغ، نه تنها جیره خوراکی باید حاوی کلسیم کافی باشد، بلکه سیستم هضم حیوان نیز باید از سلامتی کافی برای جذب آن برخوردار باشد. التهاب در روده سبب کاهش جذب کلسیم تا 40 درصد می‌شود که مسلماً بر کیفیت پوسته تخم مرغ اثر منفی خواهد گذاشت.

حمایت از توسعه روده در مرغ مادر

به طور معمول، سیستم ایمنی تا 70 درصد درگیر با دستگاه گوارش    حیوان  و  پاسخ‌های ایمنی مرتبط با آن  است.  بنابراین، حمایت از عملکرد سیستم ایمنی در دستگاه گوارش، در پاسخ به چالش‌هایی مانند بیماری و التهاب کمک شایانی به سلامت پرنده خواهد کرد. از بین رفتن سد روده‌ای منجر به از دست دادن تولید و کارایی در مرغ مادر می‌شود. از سوی دیگر، امکان انتقال باکتری‌های دستگاه گوارش مرغ مادر  از طریق تخم مرغ به جوجه وجود دارد. بنابراین، مراحل کنترل سلامت روده بایستی از سطح گله والد آغاز شود. از این رو، شرکت کیمیازیم مجموعه‌ای از راه حل‌های حمایتی از جمله محصول نوتری ییست که بر پایه مخمر اتولیز شده و محتوی پپتیدها، نوکلئوتیدها، اسیدهای آمینه و کربوهیدرات‌های زیست فعال (مانان الیگوساکارید و بتاگلوکان) است را برای کمک به توسعه ویکپارچگی بافت روده، بهبود تعادل میکروبی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ در مرغ مادر ارائه کرده است.

 

Reference:

  • Wafaa, et al., 2020.  Open Vet. Journal, 10(3): 323.
  • Khan, et al., 2020.  Appl. Environ. Microbiol. 86(13):e00600-20 .
  • Cuevas-González, et al.,  2020. Food Res. Int.136:109502.

جهت دریافت فایل پی دی اف مقاله فیلد های زیر را پر کنید.

    مقالات مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *