مخمر اتولیز شده در تغذیه دام و طیور

مخمر اتولیز شده در تغذیه دام و طیور

مخمر اتولیز شده در تغذیه دام و طیور

مخمر اتولیز شده ساکارومایسس سرویزیه حاوی مانان الیگوساکارید و بتادی گلوکان، نوکلئوتیدها، پپتید و آمینواسیدهای ضروری می باشد. اثبات شده است که استفاده از این مواد در تغذیه می­تواند اثرات مفیدی بر سلامت داشته باشد. از یک طرف مصرف آنتی­ بیوتیک ها بطور مداوم موجب ایجاد مقاومت باکتری ها به انواع آنتی بیوتیک­ ها گردیده و از طرف دیگر، گستردگی نگرانی­ های جوامع  بین المللی در مورد باقیمانده های آنتی بیوتیکی در تولیدات دام و طیور، نیاز به جایگزین­ هایی که بتوانند حیوان را در شرایط پر استرس فارمی در برابر هجوم باکتری­های نامطلوب و بیماریزا  حمایت نمایند ضروری به نظر می­­رسد.

ساختار دیواره سلولی مخمر
ساختار دیواره سلولی مخمر

یکی از راهکارهای موثر برای ایجاد مقاومت نسبت به باکتری­های نامطلوب و بیماریزا، تعدیل فلور میکروبی و حمایت از فلور مطلوب روده می­باشد. مانان الیگوساکارید موجود در مخمر اتولیز شده قادراست به باکتری های مجرای گوارشی متصل شده و  منجر به خروج آنها از مجرای گوارشی حیوان گردد. همچنین بتا گلوکان به دلیل خاصیت آنتی­ ژنی که دارد از سلول­ های روده وارد محیط داخلی بدن شده و سبب تحریک ماکروفاژها می­ شود.

تصویر میکروسکوپ الکترونی از حضور پاتوژن ها در سلول های پوششی روده ای
تصویر میکروسکوپ الکترونی از حضور پاتوژن ها در سلول های پوششی روده ای

اتصال میکوتوکسین ها به دیواره سلولی مخمر

میکوتوکسین­ ها محصولات ثانویه متابولیسم قارچی هستند که ممکن است در خوراک دام آلوده در طی تولید و ذخیره­ سازی تولید شوند. تخمین زده شده است که حداقل ۳۰۰ متابولیت قارچی بالقوه سمی برای انسان و جانوران وجود دارد و در حدود ۲۵% غلات جهان توسط سطوح قابل اندازه ­گیری میکوتوکسین آلوده می­شوند. بسیاری از این ترکیبات دارای اثرات شاخص بر سلامت جانوران هستند و اثرات عمده­ ای بر بهره ­وری حیوانات دارند. قابلیت میکوتوکسین­ ها بر اثردهی رشد و سلامت طیور موجب شده است که به عنوان یک مشکل عمده در سیستم­ های تولیدی محسوب شوند.

در مطالعات کنترل شده، افزودن مخمر اتولیز شده ارزشمند به رژیم­ های جوجه ­ای حاوی آفلاتوکسین منجر به بهبود شاخص در بازده وزنی رشد و پاسخ ایمنی شده است. مطالعات in vitro به طور واضحی نشان داد که اتصال آفلاتوکسین به سلول­ های مخمر در یک پاسخ وابسته به دوز تا بالای ۹۰% صورت می­گیرد. داده ها پیشنهاد می­کند که جاذب­ های ارگانیک دیواره سلولی مخمر نقش عمده ­ای در استراتژی­ های کنترل سمیت میوتوکسین­ ها در خوراک ماکیان دارد.

کنترل میکروارگانیسم­ های پاتوژنیک و پاسخ ایمنی توسط محتویات دیواره سلولی مخمر

عموماً دیواره مخمر تجاری از ۶۰-۳۰ % پلی ساکارید، ۳۰-۱۵% پروتئین، ۲۰-۵% لیپید و کمتر از ۵% کیتین تشکیل شده است. اغلب پروتئین­ ها به الیگوساکاریدهای مانان متصل شده ­اند و تحت عنوان کمپلکس مانوپروتئین شناخته می­شوند. جداسازی این پلی­مرهای طبیعی، ساده و ارزان است. در حالی­که دست­یابی به میزان خلوص بالای ۶۵% آن­ها کاری مشکل و پرهزینه می­باشد. بنابراین این ترکیبات معمولاً با میزان خلوص پایین در بازار تولید و عرضه می­شوند. کاربردهای تجاری وسیع آن­ها نیز مورد استفاده در ترکیبات غذایی خوراک حیوانات می­باشد.

نشان داده شده است که الیگوساکارید مانان مانع بروز اسهال در خوک­ ها در دوره شیردهی می­گردد.  مانان به باکتری­های پاتوژن روده متصل شده و موجب حمل و عبور آن­ها در طی روده و خروج آن­ها از سیستم روده­ ای می­گردد. الیگوساکارید مانان همچنین دارای فعالیت پری بیوتیک می­باشد و قادر است به عنوان یک منبع مغذی برای رشد باکتری­های مفید در روده بزرگ عمل کند. براساس عملکردهای باکتریایی مهم دیواره­ های سلولی مخمر، استخراج الیگوساکاریدهای مانان و روش­ های دپروتونه کردن آن مورد مطالعه بسیاری قرار گرفته است.

اثر الیگوساکاریدهای دیواره بر جذب پاتوژن های روده ای
اثر الیگوساکاریدهای دیواره بر جذب پاتوژن های روده ای
تصویر میکروسکوپ الکترونی از اثر حضور مخمر اتولیز شده بر کاهش جمعیت پاتوژن های سلول های پوششی روده ای
تصویر میکروسکوپ الکترونی از اثر حضور مخمر اتولیز شده بر کاهش جمعیت پاتوژن های سلول های پوششی روده ای

پلی ساکارید عمده دوم دیواره مخمر (۱ به ۳) (۱به ۶) بتا- دی- گلوکان نیز در مشخصات بیولوژیکی دیواره سلول دخالت دارد، اما دارای نقش عمده­ای در تغذیه جانوری به دلیل قابلیت آن­ها در اتصال میکوتوکسین­ها (mycotuxins) و سم زدایی خوراک جانوری می­باشند. (۱ به ۳)(۱به ۶) بتا-دی- گلوکان بخشی از ساختار سه بعدی هلیکس سه گانه دیواره سلولی مخمر را تشکیل می­دهد که دارای ویژگی­های مکانیکی spring مانند می­باشد و مسئول استحکام دیواره سلولی بوده و دارای قابلیت جذب توکسین­ها می­باشد. دیواره سلولی مخمر ساکارومایسس و محصولات حاصل از تخریب آن توسط سازمان غذا و دارو US (FDA) ایمن شناسایی شده و  به طور قانونی به عنوان ترکیبات غذایی می­تواند مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین حضور نوکلئوتیدهای موجود در مخمر اتولیز شده به عنوان فاکتورهای رشد برای سلول­های روده ­ای عمل نموده و تمایز و بلوغ آنها را ترویج می ­نمایند. ضخامت بالاتر موکوس روده ­ای و پرزهای روده­ ای و فعالیت افزایش یافته آنزیم­ های هضمی، از جمله اثرات مفید نوکلئوتیدها بر سلول­های روده­ ای هستند. به علاوه سطح پرزهای روده­ای و عمق حفره­ ها تحت تجمع نوکلئوتیدها در رژیم افزایش می یابد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *